25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Akut Pankreas İltihabı

Belirtiler
-Uzun süren kuvvetli karın ağrıları, bu ağrı sırta ve göğse de vurabilir. Ekseriyetle çok yemek yedikten veya içki içtikten 12-24 saat sonra başlar.
-Hafif ateş;
-Bulantı veya kusma;
-Nemli (ıslak) cilt,
-Karında gerginlik ve hassasiyet.

Pankreatit pankreasın iltihabıdır. İltihaplanma akut (birden başlayan) veya kronik (müz­min) olabilir. Birçok faktör akut pankreas iltiha­bı ile ilgili veya onun sebebi olabilir. Bu faktörlere örnek olarak; alkol almak, safra kesesi taş­ları, kanda trigliseridin veya kalsiyum seviyesi­nin artması (kan testlerinde ortaya çıkar) virütik ve bakterial enfeksiyonlar ve ilaçlar sayıla­bilir. Bu şartların pankreas iltihabını hangi yoldan etkilediği bilinmemektedir. Ancak ne oldu­ğu ve neden olduğu hakkında birçok teori var. Esas teori pankreasın kendi enziminin kendini tahrip etmesidir. Bu olaya kendi kendisini sin­dirme olayı (autodigestion) denir. Bu güçlü sindirim enzimleri, pankreastan aktif durumda salgılanmazlar. Fakat belki de bir şekilde, bağırsaklarda değil de bezin içindeyken aktif duruma geliyorlar.
Neticede enzimler pankreas dokusunu sindirmeye başlıyorlar. Pankreas dokusunu sindirmeye ek olarak bazı enzimlerin özellikle trypsinin diğer enzimleri de harekete geçirip bir zincirleme hareket başlattığına inanılıyor. Bu reaksiyonlar da bezi (pankreası) sindiren enzim sayısı artıyor.
Kendi kendisini sindirmek, şişmeye (ödem), kanamaya ve kan damarlarının zede­lenmesine neden olur. Bu olay kan damarları­nın genişlemesine neden olan belirli maddeleri (histaminleri) üretir. Eğer kontrol edilmezse, bu reaksiyonlar dizisi çok ciddi akut pankreas ilti­habı doğurabilir.

Akut Pankreas İltihabı Ne Derece ciddidir?
Birçok vakada akut pankreas iltihabı belir­tileri bir hafta içinde geçer. Fakat şiddetli akut pankreas iltihabı hayati tehlikeye sokabilir. Bu hastalığın neden olabileceği esas problemler (komplikasyonlar) pankreasta bir abse meydana gelmesi, bir kist oluşması (pseudocyst) ve pankreas salgısının karın içine sızmasıdır.

İlaç Tedavisi
Hafif bir akut pankreas iltihabının tedavi­sinde esas yapılacak şey pankreası sakinleştir­mek ve pankreas enzimi akışını azaltmaktır.

Sancıyı azaltmak için ekseriyetle bir ağrı kesici verilir. Eğer abse oluşursa, damardan antibiyotik enjekte edilir.

Ameliyat
Eğer pankreas iltihabının nedeni safra ke­sesi hastalığı ya da pankreas kanalının tıkan-masıysa.pankreas iltihabı kontrol altına alındık­tan sonra ameliyat gerekebilir.Eğer sarfa ve pankreas yollarının birleştiği yerden sonraki ana kanalın ince barsağa açıldığı yerde bir taş oluşmuşsa.sfinkterotomi denilen özel bir ameliyat yapılarak kanal genişletilebilir. Ayrıca.ka-nalın ağzına endoskop denilen özel bir aletle girilerek kanal genişletilip taş çıkarılabilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..