25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Antiviral İlaçlar

Son yirmi yıl içinde, virüsler üzerine etkili bazı ilaçlar tıp alanında kullanılmaya başlanmıştır. Hiçbir ilaç virüs enfeksiyonlarını tamamen ortadan kaldırmaz , ancak enfeksiyonun şiddetini ve süresini azaltabilir. Virüsler çok hızlı çoğaldıkları için bu ilaçlar erken dönemde ya da koruyucu olarak verilmelidir.

Asiklovir
En sık kullanılan antiviral ilaç asiklovirdir;herpes virüsünün ne-den olduğu uçuk, genital herpes, ensefalit, suçiçeği ve zona gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır, ilaç genellikle ağızdan verilir. Eğer hastanın bağışıklık sistemi zayıflamış ya da enfeksiyon çok şiddetliyse, ilaç damar yoluyla da verilibilir.

Amantadin
Bu antiviral ilaç grip belirtilerini azaltmada ya da hastalıktan koruyucu olarak kullanılır.

Antiviral ilaçlar Nasıl Etki Gösterir?
virüsler tek başlarına çoğalmaz-lar-, çoğalabilmeleri için vücut hücrelerinin içine girmeleri ve hücre içindeki maddeleri kullanmaları gerekir. Bazı antiviral ilaçlar hücre içindeki genetik materyali değiştirerek virüslerin çoğalmaları için ko-nağın genetik materyalini kullan-malarını önler. Diğer bazı antiviral ilaçlar konağın hücrelerindeki en-zim etkinliğini engellerler. Aman-tadin, virüsün konak hücreye gir-mesini engeller. Bununla birlikte antiviral ilaçların yanetkileri ortaya çıkabileceğinden dikkatli kullanmak gerekir.

Mantar İlaçları
Mantarların neden olduğu en-feksiyonlar nadir olarak ilaç tedavisi yapılmadan iyileşir. Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olan çeşitli ilaçlar vardır. Bazıları yalnızca bölgesel uygulanırken, bazıları ağız ya da enjeksiyon yoluyla verilir.
Mantar ilaçlan, mantarın hücre duvarını hasara uğratıp hücre içindeki maddelerin dışarı sızmasına yolaçarak mantar hücresini öldürür. Bölgesel uygulandıklarında nadir olarak yan etkiye neden olurlar.

Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..