25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Böbrek Kistleri

Belirtiler
Genellikle hiç bir şey;
Bazen bel boşluğunda ağri;
Bazen idrarda kan;

Böbrek kistleri, böbreğin kanserli olmayan lezyonlarıdır. Bunlar genellikle yuvarlağımsıdır ve içlerinde suya benzer bir sıvı bulunur. Kan­serin aksine, bir kist genellikle yavaşça büyür ve belli bir boyuta ulaştıktan sonra büyümesi durur.
Böbrekte kistler oldukça fazla görülür. Elli yaşın üzerinde olanların en azından yarasında böbrek kisti vardır. Bazı araştırmacılar kadınlar­da bu kistlerin daha fazla olduğunu görmüşler­dir. Bebeklerde ve çocuklarda bu türden kistle­rin çok az olması bunların kalıtsal olmadığı var­sayımını gündeme getirir.

Teşhis
Kistler genellikle başka nedenler için yapı­lan karın ya da böbrek ultrasonu ya da bilgisa­yarlı tomografisi ile fark edilirler. Bu yöntem­lerle selim kistler ve böbrek kanseri birbirin­den ayırtedilebilir.
Böbrek Kistleri Ne Kadar ciddidir?
Böbrek kistleri, kistlerden biri aşırı büyü­yüp böbreğin işlevini bozmadığı sürece, her­hangi bir şikayete yolaçmazlar. Ancak bazen yırtılmaya ve parçalanmaya bağlı olarak kana-yabilirler. Bazen de kistlerde bir enfeksiyon ya da ender olarak kanser başlayabilir.

Tedavi
Genellikle herhangi bir tedavi gerekmez. Ancak ender olarak, kistleri söndürmek ya da basıncı veya ağrıyı azaltmak ve böbrek harabi-yetini önlemek için ameliyat veya deriden so­kulan bir iğne yardımıyla içlerindeki sıvının alınması (aspirasyon) gerekebilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..