25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Cushing Sendromu

Belirtiler
- Birkaç ay ile yıllar arasında degişen bir süreden sonra yüz yuvarlaklaşır ve daha kırmızı bir görünüm alır.
- Omuzlar arasında ve üstünde kambura benzer yag birikimi
- Gövdenin alt kısmında cilt üzerinde çatlaklar
- Bitkinlik ve kaslarda zayıflık
- Su toplanması (ödem)
- Hipertansiyon
- Aşırı kıllanma
- Ruhsal sarsıntı
- Iktidarsızlık veya adetten kesilme
- Özellikle omurga ve legen kemiklerinde osteoporoz
- şeker hastalıgının başlaması
- Çürüklerin çok kolay bir şekilde ortaya çıkması

Bu türden bir hastalık, aşırı miktarda glukorkortikoid hormonlar kanda dolaşmaya başIadıgı zaman ortaya çıkar. Bu türden bir aşırılıgın ortaya çıkması adrenal bezlerde fazla üretimin olması veya bir başka rahatsızııgı tedavi etmek için steroid ilaçların uzun süreyle kullanılmasının sonucu olabilir. Bu hastalık adını 20.`ci yüzyılın başlarında ortaya çıkan Amerikalı bir cerrah olan Harvey cushing`den alır.
Teşhis
Doktorunuz fizik muayenede omuzları ve başınızı, cushing`e özgü degişiklikler açısından dikkatlice inceleyecektir. Yüzde yuvarlaklaşma ve kızarma, boyun kemikleri ve omuzlar arasındaki yag dokusunda artış, teşhis açısından önemli bulgulardır. Bunlara sıklıkla kol ve bacaklarda morluklar da eşlik eder. Herhangi bir hastalıgınızın tedavisi için (romatoid artrit, astım ya da bir deri hastalıgl) kortikosteroid kullanıyorsanız, cushing`in teşhisi oldukça kolay olacaktır. Ancak hastalık, böbrek üstü bezlerinizde aşırı hormon artışına baglıysa, bazı testler için hastaneye yatmanız gerekebilir. Bu hormon artışı, böbreküstü bezi tümörü, her iki bezde aşırı büyüme ya da bu bezlerin aşırı uyarılmasına yolaçan bir hipofiz tümörüne baglı olabilir.

Karacigerin ya da bazı başka organların habis tümörleri de cushing sendromuna yol açabilirler. Kan ve idrar testleri yapılarak, steroid hormonların düzeyinin artıp artmadıgı anlaşılabilir. Hipofiz ve böbreküstü bezlerinin bilgisayarlı tomografisi de alınabilir.

Cushing Sendromu Ne Kadar Ciddidir?
Iyi huylu bir hipofiz bezi tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün veya böbrek üstü bezi (adrenal) tümörünün başarılı bir şekilde alınması tam bir iyileşme ile sonuçlanabilir. Ancak uzun süreli hormon tedavisi gerekebilir. Kalp krizleriye birlikte ortaya çıkan hızlı bir ateroskleroz (damar sertligi) ve omurgada çatlaklar sık sık görülür. Eger tedavi edilmezse, bu rahatsızlık ölümle sonuçlanabilir.
Eger nedeni steroidin aşırı dozda kullanımı ise, steroid hormonların dozajı azaldıkça belirtiler yavaşça kaybolur.

İlaç Tedavisi
Eger belirtiler bir ilaç tedavisi olarak steroid hormonların alınması nedeniyle ortaya çıkıyorsa, tedavi bunların kullanımı durdurmayı veya dozajı azaltmayı içerir. Ancak bu türden bir ilaç tedavisini doktorunuza danışmadan kesmeyin. çünkü steroid tedavisinin aniden durdurulması, söz konusu olan hastaııgı hızlandırabilir (astım veya steroidin önerildigi diger hastalıklar). Doktorunuz steroid dozajında kademeli bir şekilde giden bir azaltmayı önerecektir. Bazı durumlarda ilk başta önerilen steroidin yerine başka bir ilaç kullanılabilir: Stereoid ilaç tedavisinin durdurulmasından bir yıl kadar sonra, yaralanma, enfeksiyon veya ameliyat gibi fiziki bir stres adrenal hormonun üretilmesinde tehlikeli bir yetersizligi ortaya çıkarabilir ve bu da acil tedaviyi gerektirebilir (Addison hastalıgına bakın).

Cerrahi Müdahale
cushing sendromu adrenal bezlerde, hipofiz bezlerinde veya karacigerde bir tümörün sonucu olarak ortaya çıkıyorsa, tümörün alınması veya hatta eger adrenal bezlerde ise bezlerin hepsinin alınması en iyi tedavi şekli olabilir. Hipofiz bezlerindeki bir tümör için radyasyon tedavisi bir çözüm olabilir.
Eger tedavi sonucunda adrenal bezler vücudun gerektirdigi hormonları temin edemez hale geliyorsa, doktorunuz eksik hormonları karşılaması için agızdan bazı ilaçların alınmasını önerecektir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..