25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Göz Kapağı Düşüklüğü

Ön göz kapaklarından birinin veya her ikisinin düşüklüğü, göz kapağını kaldırma görevini yapan kasların zayıflığı nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Bazı çocuklarda bu durum doğuştan görülür ve bu vakalarda, ambliyopiyi önlemek için cerrahi müdahale gerekebilir.
Doguştan oldugu zaman bu genelikle tek gözü etkiler. Kalltımsal oldugu sanılmaktadır. Yetişkinlerde durum genellikle göz kapagı adalelerinin gerginligini kaybetmesi şeklinde, yaşlanma etkisiyle olur; daha az sıklıkla, bir yaralanma veya şeker hastaııgı gibi, myasthenia gravis, felç, beyin tümörü, veya boynun alt kısmındaki veya akcigerin en üst kısmındaki kanser gibi hastalıkların sonucudur ki, bunların hepsi de sinir ve kas çalışmasını etkileyebilir.

Teşhis
Eger çocugunuzun göz kapakları, gözle görülebilecek kadar birbirinden farklı ise özellikle bu farklılık gözlerden birinin veya her ikisinin görüşünü engelleyecek ölçüde ise göz doktorunuza gidin.
Doktorunuz gözü muayene edecek ve çocugunuzun genel sagııgı ile ilgili bir dizi soru soracaktır. Durum genel bir saglık sorunundan kaynaklanıyorsa tam bir saglık muayenesi tavsiye edilebilir.

Eğer birdenbire kendi gözlerinizden birinin veya her iki gözünüzün kapağının değişikliğini farkederseniz, doktorunuza gidin. Yine, sebebin bir genel sağlık sorunu olup olmadığını belirlemek için muayene gerekebilir. Eğer sorun uzun sürede yavaş yavaş gelişmişse yaşlanma nedeniyle olabilir.

Tedavi
Eğer göz kapağınızın durumu görüşünüzü etkiliyorsa doktorunuza gidin. Eğer düşkünlük doğuştan gelen bir anormallikse veya yaşlanma veya yaralanma nedeniyle olmuşsa, adaleyi güçlendirmek için bir ameliyat yapılabilir. Eğer neden myasthenia gravis, felç veya şeker hastalığı gibi daha genel bir sağlık sorunuysa, asıl sebebin tedavisi göz kapağının durumunu düzeltebilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..