25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Hipofiz Bezi Nedir?

Burun kanallarının arkasında beynin altında yerleşik bulunan hipofiz bezi kabaca küçük parmagınızın son iki bölümünün büyüklügü ve şeklindedir. Küçük boyutuna ragmen endokrin bezler içerisinde en önemli olanıdır. Vücudun uzun dönemli büyüme, günlük fonksiyonları ve üretkenlik yetenekleri ile ilişkili olarak bir kontrol merkezi gibi çalışır.

Hipofiz bezinde iki kısım vardır: Ön (anterior) lob ve arka (posterior) lob, ön lob, gögüste süt üretimini harekete geçirmek için büyüme hormon u da dahilolmak üzere, altı ayrı hormonun üretimi ile yükümlüdür. Ön lobdaki diger hormonlar, tiroid bezleri, yumurtalıklar, testis ve böbrek üstü bezlerindeki faaliyetleri harekete geçirerek endokrin sistemin diger kısımlarını da etkiler.

Arka lob iki çeşit hormon üretir: oksitosin ve antidiüretik hormon. oksitosin emzirme dönemi sırasında kadınlarda gögüsten süt gelmesi olayını harekete geçirmek için faaliyette bulunur. Aynı zamanda dogum sırasında rahim kasılmalarını da hızlandırır. Antidiüretik hormon idrar çıkışını kontrol etmek için böbrekler üzerinde faaliyet gösterir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..