25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kıl Kurdu


Belirtiler

- Geceleri makatta şiddetli kaşıntı;
- Uykusuzluk, huzursuzluk, tedirginlik;
- Mide ve bağırsakta hafif belirtiler.

Bu kurtların tek konağı insandır. Bağırsakların alt kısmında yaşarlar. Geceleri dişi kurt makattan dışarı çıkar, çok sayıda yumurta bırakır ve ölür.
Birkaç saat sonra bu yumurtalar diğer kimselere yayılır veya aynı kimseye eller, yiyecekler, içecekler yoluyla tekrar ağızdan girer. Yutulan yumurtalar bağırsaklarda çatlar ve aşağı doğru ilerler. Tüm çark 3-4 hafta sürer. Yumurtalar 2-3 hafta yaşar. Bu kurt yetişkinlerden daha çok çocuklarda görülür.

Teşhis
En önemli bulgu.özellikle geceleri makatta şiddetli kaşıntıdır. Ancak bazı hastalarda herhangi bir şikayet olmayabilir. Kıl kurdu.makat bölgesinde yumurtalarının bulunmasıyla teşhis edilir. En güvenilir yöntem, kaşınan makat bölgesine bir parça bant yapıştırılması ve ardından bu bantin mikroskopta incelenmesidir.Bu yöntem, hastalar henüz dışkılamadan ya da yıkanmadan, sabahlan uygulanmalıdır.

Kıl Kurdu Enfestasyonu
Ne Kadar Ciddidir?

Bu enfeksiyon oldukça rahatsız edicidir, ancak ciddi değildir ve kolayca tedavi edilebilir.Buna rağmen sık sık nükseder.

Tedavi
Şikayetleri olan kişiler.aile fertleriyle birlikte tedavi edilmelidir. Ayrıca makatlarını kaşımamalı ve her dişkilama sonrası ellerini ve hastalığı yaymamak ve nüksetmesini önlemek üzere çarşaflarını yıkamalıdırlar.

İlaç Tedavisi
Mebendazol gibi uygun bir ilaçla tedavi, oldukça etkilidir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..