25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Kulak Zarının Yırtılması Veya Delinmesi

Belirtiler
- Kulak ağrısı
- Kısmi işitme kaybı
- Hafif kulak kanaması veya akıntısı.

Kulağınıza hiçbir zaman hiçbirşey sokmamanız önerilir. Çünkü bu harekette kulak zarını parçalama riski vardır. Bazen kulak zarı, pamuk sarılmış ufak kulak temizleme saplarıyla veya küçük sivri şeylerle temizlenirken veya kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat ve patlamalar olabilir. Her ikisi de kulaktaki hava basıncında ani olarak değişiklik yapar.
Orta kulaktaki bir enfeksiyon (bk. Kulak iltihabı) kulak zarında iltihap yapabilir, hatta zarı kısmen tahrip edebilir. Kulak zarı delinmesinin en sık görülen sebebi budur. Ufak delikler kapanabilir. Ancak büyükler kapanmaz ve mikroplu maddelerin orta kulaga girmesine neden olur.

Teşhis
Eger kulagınızda bir gün içerisinde,giderek artan bir agrı ve işitme kaybı olursa ve bu durumun ardından kulagınızda kanama ve kanama sonrasında agrının hafifledigini görürseniz,kulak zarınız orta kulak iltihabı sonucu yırtılmış olabilir. Hemen doktorunuza başvurun.
Doktorunuz,kulak kanalının görülmesini sağlayan bir alet olan otoskapla kulağınızı muayene edecektir; kulak zarınız delinmişse, yırtık alanı ve orta kulaktaki kemikler (kulak zarının arkasında olan) görülecektir.

Kulak Zarının Yırtılması Ne Kadar Ciddidir?
Yırtılmış bir kulak zarı,özellikle başlangıçta,çok agrılı olabilir. Bazen yırtıklar herhangi bir sorun yaratmadan kendiliginden iyileşmektedir; bu durumda işitme kaybı olmamakta ya da çok az olmaktadır. Geniş yırtıklar tekrarlayan orta kulak iltihabına neden olabilirler.

Tedavi
Eğer kulak zarınızın yırtıldığından kuşkulanıyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Başlangıçta aspirin veya diger bir ağrı kesiciyle ağrınızı hafifletebilirsiniz. Kulağın üzerıne konulacak ılık(sıcak değil) ve kuru bir bez de yardımcı olacaktır.
Doktorunuz, orta kulakta enfeksiyon gelişmesini önlemek için bir antibiyotik verebilir. Bazen kulak zarı iyileşirken, deliği kapamak için bir parça plastik ya da kaglt ile yama yapılabilir. Ayrıca iyileşme sürecinde kulağınızı kuru tutmanız gerekir.
Kulak zarınız genellikle iki ay içerisinde iyileşir. Bu süre içinde iyileşmezse, doktorunuz yırtığı onarmak için küçük bir ameliyat önerebilir.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..