25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Optik Nevrit

Belirtiler
- Bir gözde akut görme kaybı
- Gözün hareket ederken ağrıması

Optik sinirin iltihabı olan optik nevrit bir virüs hastalığının veya multipl skıerozun sonucu olabilir. Yaşlılarda buna temporal veya kamiyel arterit denen durum neden olabilir. Sebebi bilinmeyen de olabilir.
Durum, optik sinirin oftalmoskopta görülen kısmını etkilediği zaman papilitis denir (Oftalmoskop, elde tutulan ve gözün arkasını aydınlatan bir cihazdır). Enflamasyon, optik sinirin göz çukuru kısmında oluşursa retrobulbar nevrit denir.

Teşhis
Optik nevritte optik sinir şişerek beyne giden sinyalleri engeller. Sonuçta tedricen veya ani olarak görüş kaybı meydana gelir. Papillit durumunda görme kaybı yegane belirtidir. Retrobulbar nevrit bulunduğunda görme kaybı ile birlikte gözün hareket ederken acıması da görülür. Bir iki gün içinde komple görme kaybı doğabilir.
Bu belirtiler görülürse oftalmoskop muayenesi yapılır ve görme alanı ve görme testleri yapılır.
Genç yetişkinlerde optik nevrit çoğu zaman multipl skierozia bağlantılı olduğundan komple muayene gerekir. 60 yaşından büyükseniz temporal arterit aranır.

Tedavi
Birçok vakada optik nevrit 2 ile 8 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Doktorunuzun tablet halinde kortikosteroidli ilaçlar verebilir. bu iltihabın hızlanmasını azaltabilir, ama bu tedavi tartışmalıdır.
Optik nevrit özellikle skleroza bağlı olduğu zamanlar nüksedebilir ve gözde daha fazla hasar oluşur.
Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..