25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Salgı Tıkaması (Kulak Kiri Tıkaması)

Belirtiler
- Kısmi işitme kaybı
- Bir veya her iki kulakta zil sesi
- Kulak agrısı
- Kulak veya kulaklar tıkanmış hissi duymak.

Dış kulak kıl folikülleri (keseleri) ve cerumen denilen salgıyı üreten bezlerle doludur. Bu tüyler ve salgı, dışardan gelen tozu ve yabancı maddeleri tutar, kulaga girmelerini önler. Böylece kulagın hassas mekanizmasını korur. Normelde biriken az miktar salgı (kir) kulagın girişine dogru ilerler ve düşer ya da yıkanma sırasında alınır.
Kanalda yeni salgı yapılır ancak bazı kimselerde aşırı miktarda salgılama olur. bu salgı fazlası sertleşir ve kulak kanalını tıkar. Işitme kaybının en yaygın sebeplerinden biri ve her yaşta görüleni salgı tıkamasıdır.

Teşhis
Eger haftalar veya aylar boyu artan işitme kaybınız varsa kulakta doluluk hisi, kulak agrısı ve kulakta zil sesi duyuyorsanız doktora gidin. Ilk yapacagı iş kulakta salgı tıkaması (kir) aramaktır.

Tedavi
Eski bir söz vardır. "Dirsekten küçük hiçbir şeyi kulaga sokma" diye. Kulak kanalı çok hassastır, pamuklu kulak temizleyicisi, tokalar, bükülmüş kağıt parçaları gibi maddelerle karıştırılırsa kolayca zarar görebilir. Ayrıca, bunlar ekseriyetle problemi çözmez kiri çıkarmaz ancak kanalı zedeler. Birikmiş salgıyı (kiri) çıkarmanın daha iyi yolları vardır.
Normal bir kulakta birkaç damla bebek yagı, (baby oil) mineral yagı veya gliserin bir damlalıkla kulagın içine damlatılınca, kuru salgı yumuşar. Üç beş gün boyu günde iki defa birkaç damla kullanılır.
Kurumuş salgı (kir) yumuşayınca aşagıda anlatılan metodla onu çıkara bilirsiniz. Bir tası vücut ısısında suyla doldurun (eger su soguk veya sıcak olursa, şiddetli fakat kısa bir baş dönmesi yapabilir). Başınız dikken kulagınızın üst kısmını yakalayıp yukarı dogru çekin diger elinizle suyu ampul biçiminde lastik haznesi olan şırıngayla kanala fışkırtın. Sonra başınızı egip suyun lavaboya veya bir tasa boşalmasını saglayın.
Genellikle tıpa şeklinde olan kuru salgının (kirin) düşmesi için kulaga üç beş defa su fışkırtmanız gerekebilir.
Dış kulagı bir havluyla kurulayın. Dış kanalda kalmış olabilecek suyu bir saçkurutma makinesiyle kurutabilirsiniz. Doktorunuz da buna benzer bir yol kullanarak kuru salgıyı çıkaracaktır veya küret (kaşık şeklinde kazıma aleti) denen bir aletle kazıyabilir. Bazen de emici bir cihazla onu çeker.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..