25 Mayıs 2018, Cuma
Üye Giriş Paneli
Kullanıcı Adı
Şifre
KONU LİSTESİ

Sistoskopi

Sistoskopi, üretra ve mesanenin iç kısmının doğrudan muayenesi açısından önemli bir tekniktir.
Eğer sistoskopik bir muayene­den geçecekseniz, size genellikle lokat anestezi verilir ve bu kısa iş­lem sırasında uyanık kalırsınız. (Ço­cuklara genellikle genel anestezi verilir.) Bu işlemde dar bir tüp olan sistoskop idrar yolunuzdan mesa­neye sokulur. Bu tüpte özel mer­cekler ve bir fiberoptik aydınlatma sistemi vardır. Böylelikle muayene­yi yapan hekim sistoskopun geçtiği yerlerde gerçek yapıları görebilir.
Kanser veya diğer hastalıkların muayenesi ve hatta küçük bir taşın alınması için mesane dokusundan bir parçanın alınması gerekebilir. Tüm bunlar sistoskop yardımıyla yapılabilir.
Sistoskopi, tekrar ortaya çıkan enfeksiyon ve idrara çıkma sırasında sancı da dahil olmak üzere ne­deni bulunamayan muhtelif mesa­ne sorunlarının değerlendirilmesi için yararlı olur. En önemli kulla­nımlarından birisi mesane kanseri­nin belirlenmesinde kullanılmasıdır. Sistoskopi, kadınlarda idrar yolları
veya mesanenin kronik enflamas-yonunun (iltihaplanmasının) belir­lenmesi için kullanılır. Sistoskopi bazen erkeklerde büyüyen bir prostatın neden olacağı bir tıkan­manın değerlendirilmesi için kul­lanılır.


Not:Burada yer alan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, İlaç önerisi ve tedaviler için lütfen doktorunuza başvurunuz..